BİLGİ İSTE

KANADA'DA LİSE EĞİTİMİ

LİSE EĞİTİMİ

Kanada Lise Eğitim Programı son yıllarda oldukça ön plana çıkan ve eğitim sistemi dolayısıyla Türkiye’de de desteklenen bir programdır. Kanada’da lise eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler minimum 1 dönem/1 yıl ya da daha uzun süreyle eğitimlerine devam edebilirler. Lise eğitimi Kanada’da Türkiye’deki eğitim sistemi gibi yılda iki kez başlamaktadır ve Türkiye’deki lise eğitimi ile Kanada’da sunulan lise eğitim programı süre ve sistem açısından aynıdır. Uluslararası öğrenciler Kanada’da devlet veya özel liselerde eğitim alabilmektedirler. Kanada öğrencilerinin çoğu devlet liselerinde eğitim almaktadır. Devlet liselerinde vermiş oldukları kaliteli eğitim ve daha uygun maliyetlerle ön plana çıkmaktadır. Kanada’da özel okullarda kaliteli eğitim sağlayan kurumlar arasındadır. Hem yerel hem de uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan özel okullar öğrencilere sundukları ekstra ders ve aktivite programları ve üniversitelerle geliştirdikleri ortaklıklar nedeniyle öğrenciler için tercih sebebi haline gelebilmektedir. Kanada’da lise eğitiminde Türkiye’de olduğu gibi bölüm seçimi yapılmaz. Öğrenciler genel müfredat dersleriyle beraber üniversitede almak istedikleri eğitime yönelik derslerini de alabilmektedir.

Kanada’da lise eğitimine katılmak için; 8. Sınıf öğrencisi olmak, genel not ortalamasının minimum 70 ve üzeri (100’lük sistemde) olması, İngilizce yeterliliği (İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programları vardır) şartlarını karşılamanız gerekmektedir. Kanada’da lise eğitimini tamamlayıp mezuniyete hak kazanmış öğrenciler Kanada kolej ve üniversitelerine sınavsız geçiş yapma hakkına sahiptir. Belirlenen giriş şartlarını sağlayan öğrenciler yerel öğrenci kontenjanından değerlendirilip dünyaca ünlü eğitim kurumlarında üniversite eğitimi alabilirler.

Kanada devlet lisesi programını tercih eden öğrenciler aile yanında konaklamaktadırlar. Kanada’da özel liseleri tercih eden öğrenciler 2 farklı seçenek ile karşılaşabilir. Bazı özel okullar aile yanı konaklama sunarken bazı özel okullar yatılı konaklama sunmaktadır.

Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler daha sonra Türkiye’ye döndüklerinde Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden denklik başvurularını yaparak denkliklerini aldıkları sürece eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.