BİLGİ İSTE

IELTS

SINAVLAR

IELTS nedir?

IELTS; International English Language Testing System, İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. Birleşik Krallığa göçmen olarak, eş dolayısıyla (aile birleşimi) veya Tier 1, Tier 2 ve Tier 4 vizesiyle başvuruda bulunacak adaylar için yeni sınavlar belirlenmiştir. Aile Birleşimi için ise adaylar IELTS for Life Skills sınavına başvurmalıdır. IELTS for Life Skills sınavı kendi içerisinde; (CERF) IELTS Life Skills A1 ve IELTS Life Skills B1 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sınav sadece konuşmayı ve dinlemeyi ölçen bölümlerden oluşmaktadır. A1 sınavı, Birleşik Krallık vatandaşlığı bulunan kişilerin eşleri ve çocukları için, B1 sınavı ise Birleşik Krallığa göçmenlik koşullarını sağlayıp göç başvurusunda bulunacak adaylar için uygulanmaktadır. Sınav sonuçları, sınavdan sonra 7 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Düzenleyenler:

IELTS, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.

Sınava nerede girilebilir?

Sınav merkezi Istanbul olup, British Council Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Erzurum olmak üzere 7 ilde sınav gerçekleştirmektedir.

Sınav sonuçları nerelerde geçerlidir?

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda gibi birçok ülkedeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. İngiltere’de eğitim için IELTS for UKVI (SELT) sınavına başvuru yapılması gerekmektedir. Sınav uygulanış ve içerik olarak IELTS ile birebir aynıdır. Tek fark, sınava girecek adayların ilk olarak farklı bir odada ve sınav yerinde, gelişlerinden itibaren süreç boyunca video’ya çekilecek olmasıdır. Adayın rahatsız olmaması için UKVI’ın belirlemiş olduğu uzaklıktan ve güvenliği sağlayacak şekilde sınav uygulanmaktadır.

Sınava girmek için IDP IELTS’i tercih ediliyorsa;

IDP IELTS sınavları İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya ve Bursa’da gerçekleşmektedir.

Tarih, yer bilgileri ve sınav başvurusu için tıklayınız.

Sınavlarla ilgili her tür ayrıntılı sorunuz için 0216 602 10 55’den veya iletisim@must-go.org adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra detaylı bilgi için tıklayınız.