BİLGİ İSTE

TOEFL

SINAVLAR

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

130’dan fazla ülkede geçerliliği olan TOEFL, daha çok ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce’yi anlayabilme yeteneklerini ölçen bir dil sınavıdır. Merkezi New Jersey, Princeto´da olan Educational Testing Service (ETS) tarafından hazırlanmakta ve idare edilmektedir. TOEFL Sınavı ABD'de ve tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kolej ve üniversite başvurularında ve profesyonel amaçlar için kullanılmaktadır.
Sınav Türkiye'de hangi merkezlerde uygulanır?

Internet Based Test (ibt)

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Beşiktaş, Beyoğlu, Denizli, Edirne, Eminönü, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İskenderun, İzmir, İzmit, Kayseri, Konya, Maltepe, Mersin, Niğde.

Ücreti nedir?

Ibt ücreti 185$.

İnternetten yapılan sınav hakkında genel bilgi:

Sınavın bilgisayar üzerinde yapılmaya başlanması ile birlikte sınav formatı tamamen değişmiştir. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılmakta, TOEFL soru bankasından otomatik olarak seçilerek ekranda birer birer görünmektedir. Adayın her soru için bir cevap hakkı bulunmaktadır ve geri dönüp cevabını düzeltmesi mümkün değildir. Aynı şekilde soru atlayamamaktadır. İlk soru her zaman orta derece zorlukta olmakla birlikte, takip eden soruların seviyesi adayın bir önceki cevabına göre belirlenmektedir. Adayın seviyesini belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru sormaktadır. Adayın herhangi bir soruyu yanlış cevaplaması halinde puanı düşmekte ve bir sonraki soru daha kolay bir zorluk seviyesinde gelmektedir. Soruyu doğru cevaplaması halinde ise puanı yükselmekte ve yine bir sonraki soru daha zor bir seviyede gelmektedir.

Bu şekilde adayın puanı test içerisinde değişmektedir. Ancak sınavın sonunda bilgisayar, adayın gerçek puanını belirlemektedir. Alınan puanın geçerlilik süresi iki yıldır.

Test dört bölümden oluşur ve ortalama 4½ saat sürer.

BÖLÜM SÜRE SORU SAYISI
Reading - okuma 60-100 dk. 36-70
Listening - dinleme 60-90 dk. 34-51
Break - mola 10 dk.
Speaking - konuşma 20 dk. 6 bölüm
Writing - yazma 50 dk. 2 bölüm

Sınav sonuçlarını başvuruda kullanımı?

Son iki yıl içinde girilen herhangi bir TOEFL sonucundaki skor, başvuruda kullanılabilmektedir.

Kayıt olmak için ne yapılmalı?

Online kayıt:

Her gün 24 saat kayıt yaptırabilecek online sistemde, American Express, Discover, JCB, MasterCard, Visa, kredi kartıyla ödeme yapılmakta veya Amerika’da bir bankada hesabın bulunması halinde elektronik çek kullanılabilmektedir.

Kayıtlar sınav tarihinden yedi gün önce, geç yapılan kayıtlar ise sınav tarihinden üç gün önce kapanmaktadır (sınav günü hariç) ve geç kayıt farkı olarak 40$ ödenmesi gerekmektedir.

Telefonla kayıt:

Telefon görüşmesinden önce kayıt formu mutlaka incelenmelidir.

ABD ve Kanada’dan aranması halinde: 1-800-468-6335 veya 1-443-751-4862 numaraları, diğer yerlerden ise bölgesel kayıt merkezi aranması gerekir.

American Express, Discover, JCB, MasterCard, Visa kredi kartıyla ödeme yapılmaktadır veya Amerika’da bir bankada hesabın bulunması halinde elektronik çek kullanılabilmektedir.

Kayıtlar sınav tarihinden yedi gün önce kapanmakta (sınav günü hariç), geç yapılan kayıtlar ise sınav gününden bir önceki iş günü yerel saate göre 17:00’de kapanmaktadır ve geç kayıt farkı olarak 40$ ödenmesi gerekmektedir.

Posta ile kayıt:

www.ets.org adresinden indirilecek kayıt formu doldurarak formda belirtilen ödeme seçeneklerinden biri tercih edilmektedir.

Form, ödeme bilgileriyle birlikte bulunulan bölgedeki kayıt merkezine gönderilmelidir.

Formlar sınav tarihinden dört hafta önce merkeze ulaşmış olmalıdır.

Eğer başvurunun ulaştığına dair bir onay alınmazsa, son başvuru tarihine en fazla üç iş günü kala postanın gönderildiği merkez aranmalıdır.

Kayıt merkezlerinde birebir başvuru:

Bazı bölgelerde (şu anda Avusturya, Almanya, İtalya ve Nijerya’da) sınav ücreti ödendiğine dair makbuz ile birlikte kayıt merkezinde işlem yaptırılabilmektedir.

Kayıtlar sınav tarihinden yedi gün önce, geç yapılan kayıtlar ise sınav tarihinden üç gün önce kapanmaktadır (sınav günü hariç) ve geç kayıt farkı olarak 40$ ödenmesi gerekmektedir.

Not: Sınav merkezlerinde direkt kayıt işlemleri yapılmaz.

Detaylı bilgi için iletişim tıklayınız.