BİLGİ İSTE

ALMANYA

ALMANYA’DA LİSE EĞİTİMİ

Almanya'da lise eğitimi Türkiye'deki sisteme göre farklılık göstermektedir.

Anaokulu bitiminde öğrenci Grundschule – Temel Okul'a gider. Bu okullarda eğitim 4 yıldır. Eğitimin son iki yılında öğrenci velisi, öğretmenleri ve danışmanlarıyla başarı durumuna bağlı olarak Hauptschule, Realschule, Gymnasium arasından gidebileceği okulu seçer.

Uluslararası öğrenciler Almanya'da lise eğitimine devlet okullarında değişim öğrencisi, özel okullarda uzun süreli öğrenci olarak katılabilirler.

Hangi Okullarda Okuyabilirim?

Almanya'da ortaokul ve lise eğitimi için 3 ayrı okul türü vardır; Hauptschule, Realschule, Gymnasium.

Hauptschule : Eğitim oldukça rahat ve kolaydır. Akademik başarısı yüksek olmayan öğrencilerin gittiği bir okuldur. Akademik eğitim vermekten ziyade, farklı sektörler için belirli mesleklerde eğitim vererek kalifiye iş gücü yetiştirir. 18 yaşına kadar meslek öğrenilir. 9. sınıf itibariyle öğrenciler isterlerse direkt mesleklerine yönelik ek çalışmalara başlayabilirler.

Realschule : Meslek okulu gibidir. Orta başarıda öğrencileri kabul eder. Sonucunda meslek yüksekokuluna geçebilirler.

Gymnasium : Akademik olarak en başarılı öğrencilerin devam edebildiği bir okuldur. Okul sonunda ABITUR ile mezun olan öğrenciler üniversiteye geçiş sağlayabilirler.

Gesamtschule : Bazı eyaletlerde öğrenciler direkt olarak bu okullara gelir ve akademik başarı ayrımı yapılmaksızın yerleşir. Okul kendi içinde sınıf ayrımını sağlar.

Almanya'da lise eğitimi süresi eyaletler arasında farklılık gösterebilir. Bazı eyaletlerde 4 senelik lise eğitimi verilirken bazılarında bu süre 5 seneye çıkabilmektedir.

Almanya'ya lise eğitimi almak için giden uluslararası öğrenciler lise eğitimi almak için Gymnasium seviyesindeki okullara gider. Alman devlet liselerinde maksimum 1 akademik yıl eğitim alabilen uluslararası öğrenciler özel uluslararası okullara uzun süreli eğitim ve mezuniyet için gidebilirler. Öğrenciler üniversitede Almanya düşünüyorsa eğer bu özel uluslararası okullara kayıt yaptırarak Abitur veya international baccalaureate diploması alma imkanına sahip olabilir, üniversitelere girişi kolaylaştırabilir. Almanya'da uluslararası okullara lise eğitimi almak için giden öğrenciler devlet liselerinde aldıkları eğitim programlarımıza oranla daha yüksek eğitim maliyetine katlanmaktadır. Almanya'da yatılı okullarda lise eğitimi almak isteyen öğrenciler de özel okulları tercih etmelidir.

Almanya'da Lise Eğitimi Alabilmek İçin:

Öğrencilerin Gymnasium için:
  • Minimum 75 ortalaması olması
  • B2 seviyesinde Almancası olması gerekir.
Seviyesi yetersiz olan öğrenciler için Almanca hazırlık eğitimi vererek sonrasında lise eğitimine geçiş sağlanan özel veya uluslararası okullara ait eğitim programlarımıza da öğrenciler katılım gösterebilir.

Almanya'da İngilizce dilinde lise okumak isteyen öğrenciler başarı durumuna göre uluslararası okullara gidebilmektedir. Bu okulların çoğu uluslararası geçerliliği olan International Baccalaureate (IB) diploma programına yönelik eğitim vermektedir. International Baccalaureate diploma ile mezun olan öğrenciler dünya genelinde birçok üniversiteye başvurma hakkına da sahip olur. Bu okulların yıllık ücretleri 36.000-50.000EUR arasında değişmektedir. Uluslararası okullara gitmek isteyen öğrencilerin İngilizce seviyelerinin ve not ortalamalarının yüksek olması beklenmektedir.
BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!
VİDEO
FOTOĞRAF
  • Almanya’da Lise Eğitimi
  • Almanya’da Lise Eğitimi
  • Almanya’da Lise Eğitimi