BİLGİ İSTE

ALMANYA

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Almanya'da üniversite okumak tüm hayatınızın akışını değiştirecek, size güvenli ve nitelikli bir gelecek sağlayacak olan doğru bir seçimdir. Dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri uluslararası öğrencilere kucak açıyor. Siz de üniversite eğitiminizi Almanya'da alabilirsiniz. Üstelik Almanya'da üniversite eğitimi hem çok kolay hem de çok ekonomik.

Almanya'da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel kriter oldukça basit: Üniversite sınavında Türkiye'deki üniversitelerin birinden 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Kazandığınız bu bölümü Almanya'daki üniversitelerde okuyabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız bir yıl hazırlık eğitimi alarak daha sonra okulunuza devam edebilirsiniz. Tıp ve bazı ağır mühendisliklerde, Almanya'nın gözde üniversitelerinde, bu kuralın yanında adayın lise not ortalamasına, ÖSYM puanına, Testdaf ya da DSH sınav skoruna, Türkiye'de kazandığı üniversitenin Türkiye sıralamasına bakılmaktadır.

Almanyada Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları
  • Almanya'da üniversitelerin çoğu ücretsiz. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç oranları 0 - 1000 Euro arasında değişmektedir. Aylık yaşam giderleri ise 700 - 750 Euro civarındadır. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya'da üniversite eğitimi almak gerçekten de çok avantajlı.
  • Prestijli eğitim : Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden birinde, çok prestijli ve kaliteli bir eğitim alacak, bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen biri olabileceksiniz.
  • Ekonomik Eğitim : Almanya'da üniversite eğitimi büyük oranda devlet tarafından destekleniyor. En iyi üniversitelerin de arasında bulunduğu çok sayıda üniversite yıllık ortalama 350- 500 Euro harç ödeyerek üniversite eğitimi alabilirsiniz.
  • Daha kısa süreli eğitim : Almanya'da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer. İlk yıl Almanca hazırlığı alınması durumunda bile, Türkiye'de de hazırlık eğitimi olduğu için yine 1 yıl avantaj sağlar. Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.
  • Mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni : Mezun olduktan sonra 1 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda size Almanya'da ikamet ve çalışma izni verilir.
Abitur ve IB Diploma avantajları

Türkiye'de IB Diploması yada Abitur Diploması veren liselerden mezun olan öğrenciler, Alman öğrencilerle eşit konumda sayılır. Özellikle Avrupa'da birçok ülkede geçerliliği olan Abitur Diplomasını Türk öğrenciler lise eğitiminin son yılı olan 12. sınıfta sınava girerek elde edebilmektedir. Hayat boyu geçerliliği olan Abitur Diploması alabilmek için Almanya, İngilizce, Matematik, Kimya, Fizik ve Biyoloji dersleri notlarının da yüksek olması gerekmektedir. Türkiye'de Abitur almak yerine Almanya'da abitur almak isteyen öğrenciler ise Almanya'da uzun süreli lise eğitimi alarak Abitur sahibi olabilirler. Almanya'da uluslararası öğrenciler için uzun süreli lise eğitimi yatılı okullarda sağlanmaktadır.
BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!
VİDEO
FOTOĞRAF
  • Almanya’da Üniversite Eğitimi
  • Almanya’da Üniversite Eğitimi
  • Almanya’da Üniversite Eğitimi