BİLGİ İSTE

KANADA

GENEL BİLGİLER

Para Birimi : Kanada Doları (CAD)
Nüfus : 36,5 Milyon
Konuşulan Dil : İngilizce ve Fransızca
Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı : Yaklaşık 10 saat – 14 saat
Telefon Kodu : +1
Önemli Şehirleri : Toronto, Vancouver, Montreal, Ottawa, Halifax
 • Buz hokeyi, ülkenin milli sporu olarak bilinmektedir.
 • Kanada’daki göl sayısı, dünyanın geri kalanında bulunan diğer göllerin toplamından daha fazladır.
 • Toronto’daki Yonge Street dünyanın en uzun caddesidir.
 • Dünyanın en uzun sahil şeridi de Kanada’ya aittir.
 • Kanada büyüklüğünden ötürü 6 farklı zaman dilimine sahiptir.
 • Kanada Amerika sınırı dünyanın en uzun sınırıdır ve sınırda askeri savunma bulunmamaktadır.
 • Kanada nüfusunun yaklaşık yarısı farklı coğrafyalarda doğmuştur.
 • Çok büyük bir ülke olmasına karşın Kanada kilometrekare başına en az insan düşen ülkeler arasında 4.dür.
 • Kanada’nın bazı bölgeleri dünyanın geri kalanından daha az yer çekimine sahiptir.
 • Kanada polisi iyi davranış gösteren kişilere “pozitif bilet” vermektedir.
 • Kanadalılar dünyanın en mutlu insanı kategorisinde ilk 3’tedir.
 • 24.3 metrekare ile dünyanın en küçük hapishanesi Kanada’da bulunur.
 • Nüfusunun yarısından fazlasının yüksek öğrenim diplomasına sahip olması ile dünyanın en eğitimli ülkesidir.
 • Her yıl Noel’de, Noel Baba’ya ulaşması için bir milyonun üzerinde mektup Kanada’ya gönderilir. Dünyanın her yerinden çocuklar bir sonraki yıl için isteklerini dile getirirler.
Toronto:

Dünyanın en uzun caddesi olarak bilinen ve bu konuda Guiness rekorlar kitabına adı yazılan Yonge Street Kanada’nın Toronto şehrinde bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde dil eğitimi alabileceğiniz birçok okul mevcuttur. Aynı zamanda alışveriş, eğlence ve restoranların da bulunduğu bir merkezdir.

Toronto’da görülmesi gereken birçok yer vardır. Şehrin simgelerinden CN Tower’a çıkıp EdgeWalk yaparak hem heyecanlı bir etkinliğe katılmış hem de şehrin güzel manzarasını görmüş olursunuz. CN Tower’a gitmişken 16,000 farklı türe ev sahipliği yapan Kanada Akvaryumunu da görmeden geçmek olmaz! Royal Ontario Müzesi dünya kültürü ve tarihi ile ilgili bilgi edinmek için en iyi lokasyon olabilir. St. Lawrence Market ise şehrin en güzel yemek marketlerinden biri olmasının yanı sıra National Geographic tarafından dünyanın en iyi yemek marketi olarak seçilmiştir. Merkezde gezmekten bahsetmişken Eaton Centre’a değinmemek olmaz. Alışveriş severler için birçok dünya markasını toplandığı merkez mağazalarının yanında güzel restoranları ile de iyi bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Peki ya internette gördüğünüz sakar panda videolarının kahramanlarıyla tanışmaya ne dersiniz? 460 farklı türe ev sahipliği yapan Toronto Hayvanat Bahçesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Toronto’ya gitmişken oldukça yakın bir lokasyonda bulunan Niagara Şelalelerini de ihmal etmeyin. Hayatınızda görebileceğiniz en etkileyici manzaralardan biriyle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz!

Vancouver:

Diğer adı “Raincover” olarak bilinen Vancouver yağışlı bir bölgedir fakat Kanada’nın en ılıman iklimine sahip bölgesidir. Toronto’ya kıyasla daha ılıman bir iklime ve harika bir doğaya sahiptir. Özellikle Rocky Mountains olarak adlandırılan bu bölgede kendinizi suyun bambaşka rengi ve dağların farklı havasında dünyadan uzaklaşmış hissedebilirsiniz. New York Central Park’tan %10 daha büyük olan Stanley Park ve Capilano Bridge’te huzurlu yaşamın hazzına tanıklık edebilirsiniz.

Vancouver bölgedeki film ve tv çekimleri ve Hollywood filmleri prodüksiyonları nedeniyle “Kuzey’in Hollywood’u” olarak bilinmektedir.
Vancouver ve çevresi aynı zamanda doğa ve macera sporları açısından da oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Vancouver’daki turlarla balinaları izleyebilir, Grouse Mountain’da Ziplining yaparak mükemmel ormanların arasında uçmaya en yakın deneyimi elde edebilir, bungie jumping, paragliding ile heyecanın parçası olup Vancouver’da kış sporları deneyimini Heli-Skiing ile bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Vancouver Asya kökenli nüfusundan ötürü Asya kültürene ait birçok atraksiyonun da bulunduğu bir şehirdir. Asya mutfağı, Japon kiraz ağaçları, Asya-Kanada kültürü festivalleri, Chinatown dikkatinizi çekebilir.

Kanada’nın daha küçük şehirlerinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı fırsatlar da bulunmaktadır. Dilerseniz Başkent Ottawa’da veya Halifax gibi sakin bir şehirde de eğitim alabilirsiniz.
BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!
VİDEO
FOTOĞRAF
 • Genel Bilgiler
 • Genel Bilgiler
 • Genel Bilgiler