BİLGİ İSTE

FİNLANDİYA

GENEL BİLGİLER

Rus yazar Grigoriy Petrov’un Finlandiya’ya gerçekleştirdiği seyahatin verdiği ilhamla kaleme aldığı Beyaz Zambaklar Ülkesi’nde adlı kitabından ötürü Beyaz Zambaklar Ülkesi olarak da anılan Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olmasının yanı sıra başkenti de defalarca dünyanın en mutlu şehri seçilen Helsinki’dir. Muhteşem bir doğaya sahip olan ormanları, yemyeşil bir manzarayı tamamlayan gölleri ile büyüleyen bir ülke Finlandiya. Trafiğin neredeyse hiç olmadığı, araçlar için değil insanlar için tasarlanmış kasaba ve şehirlere sahiptir. Ülkenin en kuzeyinde; yaz mevsiminde güneş 73 gün boyunca batmazken, kış mevsiminde de 51 gün boyunca doğmamaktadır. Ve tabi ki Eylül-Mart ayları arasında kuzey ışıklarını çıplak gözle görebileceğiniz ender ülkelerden biri!

Resmi dilleri Fince ve İsveççe’dir. Nüfusun çoğunluğu Fince konuşmaktadır. Finlandiya; Kuzey Avrupa’da, Baltık Denizi kıyısında yer alır. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç, batısında ise İsveç ile komşudur. Ayrıca, Finlandiya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Eğitim ve yurt dışı denince akla ilk gelen birkaç ülkeden biri de Finlandiya’dır. Dünya’nın en çok okuyan, kültürlü ve bilinçli toplumlarından biri olan bu küçük Kuzey Avrupa ülkesi, dünya çapında önde gelen üniversiteleriyle ön plana çıkmaktadır. Yaşam standartları açısından dünyanın en kaliteli ülkelerinin arasında yer almaktadır.

Köken itibariyle Orta Asya ve Sibirya’ya uzanan Finler, ülke nüfusunun %90’ını oluşturmaktadır. Vatandaşlarının eğitim seviyesi çok yüksektir. Anadillerinin yanı sıra neredeyse her yetişkin, İsveççe ve İngilizce’yi çok iyi seviyede konuşmaktadır.
BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!
VİDEO
FOTOĞRAF
  • Genel Bilgiler
  • Genel Bilgiler
  • Genel Bilgiler
  • Genel Bilgiler