BİLGİ İSTE

HOLLANDA

HOLLANDA’DA YÜKSEK LİSANS

Hollanda'da birçok şehirde yüksek lisans eğitimi alınabilir. İngilizce eğitim seçeneği ve yüksek akademik standart sunan Hollanda üniversiteleri arasında, Tilburg, Amsterdam, Vrije, Eindhoven Teknik, Erasmus Rotterdam, Twente, Leiden, Maastricht, Utrecht ve birçok üniversite daha gösterilebilir. Hollanda'da en popüler yüksek lisans programları genellikle mimarlık ve güzel sanatlar programları, mühendislik programları, işletme-ekonomi ve iktisat programlarının yanı sıra, psikoloji, sosyal-beşerî bilimler gibi akademik değeri yüksek ve araştırma üniversitelerinde yatırımı çok iyi seviyede olan bölümlerdir.

Hollanda'da bulunan üniversitelerin birçoğunun yüksek standartta eğitim vermesi, yurtdışı en iyi üniversite sıralamalarında yüksek sıralarda olması ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye'de geçerliliği vardır. Yurtdışında eğitim seçenekleri arasında Hollanda'da yüksek lisans eğitiminde yüksek kalitesini YÖK'ün tanıdığı QS World Rankings, Times Higher Education, Princeton Review gibi sıralamalarda kanıtlamıştır.

Hollanda'da yüksek lisans eğitimi için gerekli olan kabul ve başvuru şartları nelerdir?

Hollanda üniversiteleri dünyaca prestije sahiptir. Üniversitelerin dolayısıyla uluslararası öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmesi ve çok sayıda başvuru alması durumu söz konusudur. Hollanda'da yüksek lisans hedefleyen öğrencilerin dolayısıyla özellikle araştırma üniversitelerine başvuruyor iseler, iyi bir profile sahip olmaları ve iyi bir hazırlık yapması gerekiyor.

Hollanda Üniversiteleri Yüksek Lisans için Giriş Şartları:
  • Öğrencilerin IELTS sınavından en az 6.5 ve üstü bir skor ile hala geçerli bir sınav sonucunu üniversiteye sunmaları gerekiyor. 
  • Hollanda üniversitelerinde eğitim alabilmek öğrencinin motivasyonu ve referansları da oldukça önemlidir. İyi bir motivasyon mektubu olmadan ve kaliteli eğitmenler ve işverenlerden referans mektupları sağlanmadan öğrencinin kabul edilmesi düşünülemez.
  • Hollanda'da yüksek lisans eğitiminin bir diğer vazgeçilmezi ve dikkatle incelenmesi gereken kısmı da istenen akademik tecrübeler ve iş tecrübeleridir. Hollanda'da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin bölümlerine göre iyi bir portfolyo ve CV hazırlamaları gerekiyor.

    (CV (özgeçmiş) öğrencinin başvurduğu alan ve konuya göre değişecektir. MBA yapacak bir öğrencide tabiiki daha fazla iş tecrübesi aranacaktır. Mimarlık yüksek lisansı veya sanat alanında devam etmek isteyen öğrencilerin de portfolyo oluşturarak yeteneklerini sergilemeleri gerekiyor.)
  • Hollanda'da araştırma üniversiteleri için genellikle 3.0, uygulamalı bilimler üniversiteleri içinse en az 2.5 not ortalaması beklenmektedir.
Hollanda'da yüksek lisans ücretleri ve yaşam masrafları nasıldır?

Hollanda'da yüksek lisans ücretleri genellikle 9.000-18.000€ arasında değişen bir makastadır. Türk öğrenciler için belirtilen fiyat bu iken eğer Avrupa vatandaşı iseniz genellikle ortalama 2.000-4.000€ arasında değişir. Yabancı öğrenciler için sağlanan çeşitli burslara da başvurabilirsiniz. Hollanda'da şehirden şehire göre yaşam maliyetleri değişiyor. Yeme-içme, konaklama ve ulaşım maliyetleriniz Amsterdam'da ayda 1.200-1.500€ arası değişecektir, diğer şehirlerde bu ücretlerin 900-1.200€ arasında olacağını ön görebilirsiniz.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında birden fazla üniversite giren Hollanda, öğrencilere birçok lisans ve master programlarının kapılarını açmakta, Must-Go Yurt Dışı Eğitim ekibi olarak tüm yurtdışı eğitim sürecinde yanınızdayız!
BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUP GÖNDERİN, SİZİ ARAYALIM!
VİDEO
FOTOĞRAF
  • Hollanda’da Yüksek Lisans
  • Hollanda’da Yüksek Lisans
  • Hollanda’da Yüksek Lisans