BİLGİ İSTE

İNGİLTERE'DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

ÜNİVERSİTE

İngiltere’deki üniversiteler yurt dışında eğitim almak amaçlı tercih edilen ülkeler arasında kendi eğitim sistemine sahip olan bir ülkedir. İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler mezun oldukları lise ve aldıkları lise diploma türüne göre başvurularını gerçekleştirebilirler. Türkiye’deki liselerden mezun olan öğrenciler İngiltere’ye üniversite eğitimi için giderken lisans ve yüksek lisans eğitimi başlamadan önce UFP (Foundation) programlarıyla üniversite hazırlık yılını tamamlayarak hem İngilizcedeki eksiklerini tamamlayabilir hem de İngiliz eğitim sistemine adaptasyon sürecini hızlandırabilirler. Eğer lise eğitimi İngiltere’de tamamladıysanız üniversite eğitimine direkt geçiş yapabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında İngiliz Eğitim sistemi Lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer. Bazı teknik bölümlerde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilir. İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere hem zengin bir akademik kariyer planı sunmakta, hem de mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’de IB Diploma sahibi ya da A Level diploma veren (İngiliz eğitim sistemi olan) sayılı liselerden mezun olan öğrenciler ve akademik seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler hazırlık yılından UFP’den muaf olup lisans programına direkt olarak 1. sınıftan başlayabilirler. Özel eğitim kurumlarının yanı sıra birçok üniversite kendi bünyelerinde Foundation Year sunmaktadır. Bir öğrencinin Foundation programlarıyla kabul alması için minimum 5.5 IELTS skoru elde etmesi gerekmektedir. Bu programlarla lisans eğitiminizi ve yüksek lisansınızı hazırlık alarak desteklersiniz.

İngiltere üniversitelerine doğrudan giriş şartları; yeterli düzeyde İngilizce Dil seviyesi (IELTS), belirli bir seviyenin üstünde lise diploma not ortalaması, ders dışı aktiviteler ve CV, A+ ve IB Diplomasıdır.