BİLGİ İSTE

İNGİLTERE’ DE YAZ OKULU

YAZ OKULLARI

Çocuklarını yaz okulu programlarına gönderen ailelerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri İngiltere’dir. Gerek İngiliz kültürünün uyandırdığı merak gerekse sunulan eğitimin kalitesi nedeniyle her yıl binlerce kişi, yaz aylarını yaz okulu programlarıyla İngiltere’de geçirmektedir.
Yaz okulu programları genel olarak 7 – 18 yaş arası öğrencilerin katıldığı, yabancı dil eğitimiyle birlikte birbirinden farklı gezi, spor, sanat aktivitelerin iç içe sunulduğu 2 – 8 hafta arası süren yurtdışındaki eğitim programlardır.

Bu programda dersler genellikle sabahtan öğleye kadar yarım gün yapılır. Günün diğer bölümünde rehber öğretmenler eşliğinde sosyal ve sportif aktiviteler düzenlenir. Öğrencilere şehrin tarihi ve turistik yerleri ile çevre şehir ziyaretleri yaptırılır.

Programdaki amaç eğitime katılan gençlerin, ders dışında da İngilizce pratik yapmalarını sağlayarak, farklı ülkelerden gelmiş yaşıtlarıyla kaynaşmalarını ve öz güven kazanmalarını sağlamaktır.

Öğrenciler, yaz okulunun veya programı düzenleyen okulların öğrenci yurtlarında ya da öncesinden ayarlanması yapılan İngiliz bir aile yanında konaklayabilirler.

Bu programlar aşağıdaki gibi farklı şekillerde uygulanabilir.
  • Standart Yaz Okulları
  • Akademik Yaz Okulları
  • Spor Yaz Okulları
  • Sanatsal Yaz Okulları
  • Üniversitelere Hazırlık Yaz Okulları
  • Aile ile Katılımlı Yaz Okulu
Standart Dil okullarında Yaz Okulu Programları

Standart yaz okullarında öğrenci grup veya bireysel katılım yapabilir. Haftada 20 ders dil eğitimi ve sosyal, kültürel, gezi ve sportif etkinlikler ile desteklenen standart yaz okulları her seviyede dil bilgisine sahip öğrenciye açıktır. Yurt veya aile yanı konaklamalı yaz okullarına 2-8 hafta arası süreyle katılım tavsiye edilir. Bireysel katılım yanı sıra küçük veya okul gruplarının katılabileceği standart yaz okullarına 12-18 yaş arası öğrenciler katılabilir. Standart yaz okulları başlangıç seviyesi ile orta seviye arası dil bilen tüm öğrencilere açıktır.

Akademik Yaz Okulları

Her lise ve üniversite öğrencisi yaz aylarını en verimli şekilde değerlendirmek ister. Pek çok öğrenci yaz aylarında yurtdışında eğitim programlarına katılır. Yaz okulları çok farklılık göstermektedir. Özellikle, ülkemizde kaliteli eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler sadece dil eğitimi veren bir yaz okulu yerine eğitim aldıkları alanda veya ilgi duydukları bir alanda yaz okuluna katılmak ister.

Genelde İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde verilen ‘summer session’ programlarına lise ve üniversite öğrencileri katılabilir. Dil seviyesi olarak en az orta ve üstü gerekir. Öğrenciler üniversite yurtlarında konaklama yapabilirler.

Dilediğiniz alanda örneğin; ekonomi, siyaset bilimi, işletme, pazarlama, finans, tip, psikoloji, matematik, mühendislik, biyoloji, bilgisayar ve IT, güzel sanatlar, müzik, film, mimarlık, animasyon ve yüzlerce farklı alanda 2-3-4 hafta eğitim yapabilirsiniz. Haftada 20-30 ders alınmaktadır.
Akademik ‘summer session’ yaz okulları öğrencilerin kendi alanlarında akademik ve dil gelişimini sağlar. Ayrıca ileride yapmak istedikleri yurtdışı lisans veya yüksek lisans için ön bir hazırlık programı olur.

Akademik yaz okulları

Oxford Üniversitesi, Cambridge Universitesi, Kings College London, London School of Economics, Exeter, Sussex Üniversiteleri, St Andrews Üniversitesi, University of East London, Central Saint Martin College, Southampton University, Westminister University gibi üniversitelerde sunulmaktadır.

Spor yaz okulları
Spora ilgi gösteren öğrenciler için dil eğitimi yanı sıra futbol, basketbol, tenis, yüzme, surf, binicilik gibi farklı spor alanlarına ağırlık verilen yaz okullarında amaç dil bilgisi geliştirme yanı sıra öğrencinin ilgi alanındaki spor dalında gelişimini sağlamaktır.

Sanatsal Yaz Okulları

Dil eğitimine paralel olarak sürdürülen programda öğrenci oyunculuk, film, moda, resim, heykel, seramik, tasarım, fotoğraf, müzik, animasyon gibi alanlarda eğitim izlemektedir.

En iyi Üniversitelere Hazırlık Yaz Okulları

Her aile çocuğunun dünyanın en iyi üniversitesinde eğitim almasını ister. Dünyanın en iyi üniversiteleri olan Oxford, Harvard, Cambridge, UCLA, University of London  gibi üniversitelere girmek çok zordur. Ama yaz aylarında bu üniversitelerde düzenlenen yaz okullarına katılarak bu üniversiteler nasıl girilebileceğini, hedeflerinin nasıl yüksek tutulabileceğini öğrenebilir. Dünyanın en iyi üniversitelerinde bulunarak öğrencinin motivasyonu ve vizyonu yükseltilebilir. Must-Go Yurt Dışı Eğitim olarak özellikle akademik olarak hedefini yüksek tutan öğrenciler için Oxford, Cambridge, UCLA, University of London gibi dünyanın en iyi üniversite kampüslerinde düzenlenen yaz okullarına bireysel veya grup katılımını teşvik ediyoruz.