BİLGİ İSTE

AMERİKA’DA YAZ OKULU

YAZ OKULLARI

Fırsatlar ülkesi Amerika yaz aylarını verimli bir şekilde değerlendirmek isteyenlere pek çok alternatif sunuyor. Sınırları içerisinde dünyanın en iyi üniversite ve eğitim kurumlarını barındıran Amerika, her yaş ve her ihtiyaca uygun geniş program yelpazesiyle yaz okulu programına katılmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor.

7 yaşından itibaren herkesin katılabildiği programlarda öğrenciler İngilizce öğrenirken, ilgi alanlarına uygun etkinliklerle yeteneklerini geliştiriyor, Amerika gibi kozmopolit bir ülkede sosyalleşmenin de tadını çıkartabiliyorlar. İlkokul öncesi, ilköğretim, lise, üniversite ve üniversite sonrası arzu eden herkesin katılabildiği programlar; New York, Boston, Los Angeles, Miami, San Francisco gibi popüler şehirlerde gerçekleştiriliyor. 

Yaz okulu programlarını öğrencilerin hayatlarında dönüm noktası olabilecek alternatifler sunmaktadır. Arzu eden öğrenciler Harvard University, University of California, Los Angeles, San Diego State University gibi dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim alma şansı yakalarlar. Yaz boyunca bu prestijli okullarda eğitim gören gençlerin hayata bakış açıları gelişmekte ve eğitim hayatları konusunda farklı bir vizyona kavuşmaktadırlar.  

Kimler Katılabilir?

Yaz okulları tüm ayrıntılar düşünülerek, incelikle planlandığından; 7’den 70’e her yaş ve her eğitim grubundan kişi ilgi alanı ve hedefleri doğrultusunda bir program bulabilmektedir. İlköğretim, lise, üniversite ve üniversite mezunu gençler birbirinden çeşitli yaz okullarında dillerini geliştirebilir, kariyer hedefleri doğrultusunda eğitim programlarına başvurabilirler. 

Çocuklu profesyoneller de yaz okulu programları sayesinde hem çocukları hem de kendileri için yaz okullarına başvurabilirler. 7 yaşındaki çocuğunu İngilizce öğrenmesi için yaz okuluna kaydettiren bir ebeveyn çocuğuyla birlikte konaklayarak, kendi mesleği ya da ilgi alanı doğrultusunda sertifika programına katılabilmektedir. Hukuk mezunu olan bir ebeveyn hukukçular için düzenlenen Hukuk İngilizcesi programına katılabilirken, bir doktor kendi branşıyla ilgili programda kendini geliştirebilir, kariyerini değiştirmek isteyen bir yetişkin ise birbirinden çeşitli mesleki programlara dahil olma şansı yakalayabilir.

Yurtdışı Yaz Okulu programlarına katılanlar kendi ihtiyaç ve niteliklerine uygun alanlar bulup, bu programlara katılabileceklerinden maksimum fayda elde etmektedirler.

Konaklama ve Sosyal Hayat

Yaz okul programları her öğrencinin kendi yaş grubuyla birlikte eğitim görmesini, konaklamasını ve sosyalleşmesini hedeflemektedir. Öğrencilere kendi yaş grupları içerisinde eğitim verilerek kişinin kendisini rahat, güvende ve o topluluğa ait hissetmesi amaçlanmaktadır. Sınıfların dağılımı, yurt odalarının organizasyonu, etkinlik programları tamamen bu bilinç doğrultusunda planlanmaktadır. 

Yaz okulu programlarında öğrencinin yaz tatilini geçirdiği unutulmadan buna uygun sosyal etkinliklere zaman ayırılmakta ve katılımcıların eğitim almak kadar Amerika’yı yaşamalarına da imkan tanınmaktadır. Öğrencilerin Amerika’daki yaz okulu programlarında kendilerini geliştirip, unutulmaz bir yaz geçirmeleri amaçlanmaktadır. 

Amerika’da yaz okulu programlarına katılanlar genellikle üniversitelerin ve eğitim kurumlarının kendilerine tahsis ettiği yurtlarda konaklamaktadır. Öğrencilerin eğitim, konaklama ve sosyal aktiviteleri genellikle kampüs içerisindedir. Bu sayede küçük yaşta bu programlara katılan çocuklar ve gençler program boyunca deneyimli ve güvenilir liderlerin/eğitimcilerin kontrolü altında zaman geçirebilirler.